vă transportăm medicamentele în siguranță: Un interviu cu echipa noastră de logistică

Echipa noastră de logistică este responsabilă pentru livrarea medicamentelor pacienților oriunde s-ar afla. Fiecare medicament este tratat cu multă grijă pentru a asigura livrarea sa în condiții de siguranță și în timp util. Cu expertiza lor, am reușit să livrăm cu succes medicamente în 85 de țări.

Am stat de vorbă cu echipa noastră de logistică și le-am pus câteva întrebări cu privire la sarcinile și experiența lor zilnică la TheSocialMedwork. Dacă sunteți curios să aflați se livrează medicamentul, continuați să citiți: 


1- Ne puteți spune câte ceva despre voi înșivă? 

Bart

Sunt un Amsterdammer de 50 de ani care adoră să ajute pacienții să-și acceseze medicamentele. Am lucrat în unele dintre cele mai mari companii multinaționale de logistică timp de peste 25 de ani. Acest lucru mi-a permis să construiesc o expertiză logistică unică și o rețea solidă de parteneri globali. Puteți conta pe mine pentru a găsi aproape întotdeauna o soluție la orice problemă logistică. 

Deci

M-am mutat la Amsterdam din Coreea de Sud acum 2 ani. Tocmai m-am alăturat recent TheSocialMedwork după ce am lucrat timp de trei ani în domeniul științelor vieții, specializat în fabricarea de medicamente și echipamente. Am o înțelegere profundă a logisticii în domeniul sănătății și sper să ajut ca om y pacienții posibil pentru a accesa medicina lor.        


2- Ne puteți spune câte ceva despre ce faceți pentru pacienții de la TheSocialMedwork?

Bart 

Considerăm fiecare livrare de medicamente ca fiind propriul său caz de afaceri. De fiecare dată când trebuie să livrăm un medicament unui pacient, trebuie să determinăm trei lucruri importante: cerințele de documentare locală, ruta ideală de expediere și transportatorul local potrivit. Livrarea diferă cu fiecare destinație și fiecare medicament special.

Deci

Nu am putut fi de acord cu Bart mai mult. Facem tot posibilul pentru a ne asigura că transportul este perfect organizat. De exemplu, unele medicamente necesită transport controlat de temperatură. Pentru aceste tipuri de expedieri, încercăm întotdeauna să organizăm înregistratoare de date, astfel încât pacienții noștri să fie siguri că medicamentul lor a fost păstrat la temperatura potrivită pe toată durata călătoriei sale.


3- Care este cea mai dificilă parte a locului de muncă?

Bart

Ceea ce facem este foarte unic și complex. Majoritatea oamenilor de acolo nu știu că pot importa legal un medicament care nu este încă aprobat în țara lor de reședință. Pe partea logistică, trebuie să explicăm regulamentul pacientului numit autorităților vamale și locale pentru fiecare transport. Sunt cunoscut în companie pentru "faimosul" meu apeluri telefonice. Practic, întotdeauna mă poți găsi vorbind tare cu autoritățile locale în mod regulat. Ei de multe ori nu au cunoștințe cu privire la dreptul pacienților de a importa medicamentele lor pentru uz personal. Deseori scriem o scrisoare în care explicăm scopul din spatele transportului adresat autorităților locale. 

Deci

Partea cea mai dificilă pentru mine este imprevizibilitatea. Pentru că atât de multe elemente sunt în joc pentru fiecare transport, suntem mereu în așteptare. În cazul în care apar întrebări din partea autorităților vamale sau de la partenerii noștri de livrare, de exemplu, suntem întotdeauna pregătiți să o rezolvăm. Am avut un mare succes în gestionarea tuturor acestor părți interesate diferite, dar uneori este nevoie de un pic de efort suplimentar pentru a rezolva un caz complex.


4- Care este cea mai satisfăcătoare parte a muncii tale? 

Bart + s-ar

Când primim o actualizare de la un pacient care a primit medicamentul lor în timp util și că tratamentul le-a ajutat într-un fel. Acest lucru face ca toate eforturile noastre complet meritat!


5- Care a fost cel mai provocator caz la care ați lucrat?

Bart

Cele mai dificile cazuri sunt cele pentru noi teritorii pentru medicamente sensibile la timp. De multe ori, TheSocialMedwork este ultima soluție pentru pacienții care au încercat toate protocoalele lor locale. Aceasta înseamnă că avem responsabilitatea suplimentară de a livra în timp util unei noi țări cu propriile reglementări.

Deci

Nu am avut nici o provocare nebun încă ca eu sunt încă nou! Dar pot spune că mergem mereu la o milă mai mare, chiar dacă medicamentul întârzie din partea furnizorului nostru. Încercăm adesea să găsim o cale de a compensa timpul pierdut.


6- Ce doriți să știe pacienții? 

Bart

Ceea ce facem noi este cu adevărat unic, iar autoritățile locale nu sunt adesea conștiente. Aveți dreptul legal de a importa un medicament de care aveți nevoie. Puteți conta întotdeauna pe noi pentru a avea grijă de întregul proces pentru tine. 

Deci

În cazul în care medicamentul nu poate fi livrat în țara unui pacient, aș dori ca pacienții să știe că le oferim opțiunea de a veni să ia medicamentul de la farmacia parteneră din Amsterdam. Aș dori, de asemenea, să știe că facem tot posibilul și ne străduim din greu pentru fiecare medicament. Verificăm și verificăm de două ori dacă transportul se poate face fără probleme. De aceea, uneori avem nevoie de atât de multe documente pentru a ne asigura că întârzierile vor fi cât mai mici posibil.